Uprawnienia na wózki widłowe

uprawnienia na wózki widłowe

Jesteśmy cenionym dostawcą szkoleń z zakresu obsługi wózków widłowych, który posiada wiele lat doświadczenia w branży. Nasz zespół instruktorów nie tylko ma bogate doświadczenie praktyczne, ale także certyfikaty i uprawnienia, które świadczą o ich profesjonalizmie i wiedzy. Dzięki naszym kursom nabędziesz solidne podstawy oraz praktyczne umiejętności potrzebne do bezpiecznej i efektywnej obsługi wózków widłowych.

Dla kogo jest kurs wózków widłowych?

Pracodawcy chętnie zatrudniają operatorów wózków widłowych, ponieważ mogą zapewnić stabilną pracę w jednej firmie lub przejść do innej. Operatorzy wózków widłowych są niezbędni w dużych magazynach i halach z regałami wysokiego składowania, ale nawet mniejsze firmy potrzebują osoby z uprawnieniami do prowadzenia magazynów.

Zdobądź kurs na operatora wózków widłowych i zdobądź odpowiednie uprawnienia, aby zacząć pracować jako operator wózków widłowych. Rozmieszczanie towarów na magazynie, składzie lub placu budowy jest głównym celem tej pracy. Uzyskanie uprawnień do wózków widłowych jest zwykle naturalną konsekwencją pracy jako magazynier i chęci wzrostu zarobków. Praca operatora może wydawać się prosta, ale wymaga ona dużej dokładności, spokoju i odpowiedzialności. Brak umiejętności operatora wózka widłowego może spowodować straty finansowe lub narażenie pracowników. W trakcie swojej pracy prawdopodobnie spotkasz się z załadunkiem i rozładunkiem, rozmieszczaniem palet, kontrolą sprzętu i transportem towarów w magazynie.

Wymagania do przyjęcia na kurs operatora wózków widłowych

Aby ubiegać się o uprawnienia na wózki widłowe należy:

  • mieć ukończone 18 lat,
  • posiadać wykształcenie minimum podstawowe

Rodzaje uprawnień na wózki widłowe

kurs na wózki widłowe

Kategoria urządzeń III WJO -wózki podnośnikowe prowadzone i zdalnie sterowane (wózki naładowne, unoszące, ciągnikowe i podnośnikowe sterowane z poziomu roboczego za pomocą dyszla należą do najniższej kategorie urządzeń, które posiadają takie uprawnienia). Wózki unoszące i podnośnikowe sterowane z poziomu roboczego mogą być dodatkowo wyposażone w podest, na którym operator może stać podczas jazdy.

Kategoria urządzeń II WJO – Kurs na wózki widłowe, z wyłączeniem tych specjalistycznych, obejmuje najpopularniejszą kategorię uprawnień. Zdobywając te uprawnienia, otrzymujesz również możliwość obsługi wózków z kategorii III WJO. Dzięki nim możesz operować wszelkiego rodzaju wózkami jezdniowymi podnośnikowymi, bez ograniczeń co do ich zdolności podnoszenia i ładowności. Uzyskanie tych uprawnień daje również możliwość pracy na wózkach bocznych.

Kategoria urządzeń I WJO – Wózki jezdniowe specjalistyczne można podzielić na dwie główne kategorie. Pierwsza z nich to wózki jezdniowe specjalistyczne wyposażone w zmienny wysięgnik, znane także jako ładowarki teleskopowe. Drugą kategorią są wózki jezdniowe specjalistyczne, które podnoszą zarówno ładunek, jak i operatora. Uzyskanie uprawnień tej kategorii umożliwia obsługę wózków o różnym rodzaju napędach, różnych zdolnościach udźwigu i bez ograniczeń wysokości podnoszenia.

Jak przebiega egzamin na wózki widłowe?

Egzamin Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) na uprawnienia do obsługi wózków widłowych składa się z dwóch głównych części: teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna egzaminu przeprowadzana jest w formie pisemnego testu, przy nadzorze komisji egzaminacyjnej. Baza pytań egzaminacyjnych zawiera 245 różnych zagadnień. Aby zdać tę część egzaminu, kandydat musi poprawnie odpowiedzieć na co najmniej 11 pytań spośród 15.

Część praktyczna egzaminu odbywa się na placu manewrowym i jest również nadzorowana przez komisję egzaminacyjną z Urzędu Dozoru Technicznego. W tej części egzaminu egzaminatorzy oceniają umiejętności kandydata związane z prowadzeniem i manewrowaniem wózkiem widłowym. Wszystko odbywa się z zachowaniem surowych przepisów dotyczących Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (BHP).

Jak długo ważne są uprawnienia na wózki widłowe?

Termin ważności uprawnień jest uzależniony od rodzaju urządzenia i wynosi od 5 do 10 lat. Licencje o krótszym, 5-letnim okresie obowiązywania dotyczą m.in. operatorów wózków podnośnikowych specjalizowanych (kategoria I WJO). Z kolei uprawnienia o dłuższym, 10-letnim okresie ważności przyznawane są operatorom wózków podnośnikowych z wyłączeniem specjalizowanych oraz wózków podnośnikowych prowadzonych i zdalnie sterowanych (kategorie II i III WJO).